Nowy Rok to czas wprowadzania zmian i stawiania przed sobą postanowień noworocznych. Planowanie nowych rzeczy jest ekscytujące; jednak większość aktywności zostaje porzucona już na tym etapie. Co nas blokuje przed realizacją planów?
Próbowanie nowych rzeczy wymaga odwagi
Okazuje się, że główną przeszkodą w próbowaniu nowych rzeczy jest lęk. Bardziej obawiamy się nieznanego wyniku niż znanego złego! To naturalne, że się boimy, jednak warto uświadomić sobie, że w każdej czynności, którą obecnie wykonujemy, byliśmy początkujący. Musieliśmy wykazać się odwagą i determinacją, aby przejść cały proces nauki. Dlatego… bój się i działaj!
Skąd wziąć siłę do działania?
Czy dobrze sypiasz? Spożywasz pełnowartościowe pożywienie? Zażywasz minimum ruchu? Są to trzy podstawowe źródła energii — jeśli masz skąd ją czerpać, możesz przejść do realizacji swojego celu! Kolejnym krokiem jest dobre zaplanowanie czasu na nową aktywność. Wpasuj ją w swój rytm dnia. Może “po śniadaniu” będzie dla Ciebie dobrym momentem? Wypróbuj, kiedy najłatwiej wykonać Ci tę aktywność.
Do dzieła!
Teraz nie zostaje nic innego, jak po prostu zabrać się za działanie. Pomoże w tym metoda małych kroczków. Przecież nie musisz od razu przebiec maratonu — możesz zacząć od krótkiego spaceru! Samo spróbowanie będzie już ogromnym sukcesem — przecież zrobiłeś (-aś) więcej niż dotychczas! Taki zastrzyk dopaminy może pomóc Ci pokonać opór i uciszyć wewnętrznego krytyka.
Zapomnij o motywacji
Bycie zmotywowanym to wspaniałe uczucie. Jesteśmy pełni euforii, naładowani energią… niestety, motywacja jest ulotna i prędzej czy później nas opuści. Zamiast za nią gonić, warto poświęcić energię na zaplanowaną aktywność i wykonać ją pomimo braku motywacji- szczególnie jeśli cel wymaga regularności.
Dlaczego warto próbować nowych rzeczy?
Nasz mózg chce dla nas jak najlepiej, prowadząc nas wydeptanymi szlakami; ale rozwój zaczyna się wtedy, gdy zbaczamy z tego kursu. Podjęcie się nowej aktywności albo wykonanie znanej czynności w zupełnie inny sposób, sprawi, że w mózgu zaczną powstawać nowe połączenia neuronalne. To recepta na poprawienie sprawności i przyspieszenie działania naszego mózgu!
Nie musisz wykupywać karnetu na siłownię ani zapisywać się na kurs programowania. Taką nowością w Twoim życiu może być lepienie z gliny czy malowanie po numerach- najważniejsze, żeby dawało Ci to satysfakcję! Zdejmij z siebie ciężar porównywania swoich postanowień z tymi obserwowanymi w mediach społecznościowych. Najważniejsze, aby cel Ci służył — nie musi wpisywać się w trendy!