Wymarzony i wyczekiwany tygodniami urlop, spędzony z rodziną, przyjaciółmi, zazwyczaj jest dla nas wytchnieniem od codziennych obowiązków i czasem błogiego relaksu. Zdarza się jednak, że osoby wysoko wrażliwe mogą w czasie takiego wyjazdu czuć się gorzej psychicznie i fizycznie. A same wakacje okazać się dla nich rozczarowaniem.
Zaplanowanie urlopu w grupie bliskich osób to świetny pomysł pod warunkiem, że weźmiesz pod uwagę nie tylko potrzeby innych, ale także swoje własne. Trudno cieszyć się urlopem, jeśli podróż okazuje się trudniejsza niż zaplanowałaś, miejsce kompletnie Ci nie odpowiada, rodzina próbuje narzucać Ci własne pomysły na spędzanie czasu, ciągle się spieszycie zaliczając kolejne atrakcje, a plan dnia wypełniacie po brzegi. Pewnie, znasz to uczucie, kiedy z troski o innych i obawy, aby nikogo nie urazić, bierzesz udział we wszystkim, uśmiechasz się, ale tak naprawdę marzysz o chwili wytchnienia i spokoju. Tymczasem stawianie granic to bardzo ważna umiejętność, szczególnie dla osób wrażliwych. Pozwala ona na wchodzenie w zdrowe relacje i szanowanie Twoich spraw i potrzeb – także w czasie urlopu, który masz prawo wykorzystać tak jak chcesz.
Pamiętaj, że osoby wysoko wrażliwe potrzebują dużo odpoczynku. Jak powinien on wyglądać? Psycholożka Elaine N. Aron specjalizująca się w badaniach nad wysoką wrażliwością zwraca uwagę na takie aspekty jak:
- dobry, odpowiednio długi sen i wypoczynek nocny. Jeśli czujesz, że śpisz za mało, zaplanuj sobie wolne dni, w które możesz się wyspać. Warto pomyśleć także o regularności – dzięki temu łatwiej zapanujesz nad deficytem snu.
- osoby wysoko wrażliwe trudniej znoszą zmiany stref czasowych. Dlatego, jeśli planujesz urlop, weź to pod uwagę. Krótkie i bardzo dalekie podróże, mogą być dla Ciebie wyczerpujące i niezbyt przyjemne.
- nawet na wakacjach pamiętaj o swoim naturalnym dobowym rytmie, połóż się do łóżka, jeśli czujesz się już znużona i senna.
- jeśli spędzasz czas urlopu z rodziną i/lub grupą znajomych, pamiętaj o swoich potrzebach. Ważne, żeby narzucające propozycje różnych aktywności innych uczestników wyjazdu nie burzyły Twojego czasu relaksu i odpoczynku. Wiele atrakcji i zgiełk niekoniecznie sprzyjają osobom wysoko wrażliwym. Możesz chcieć w spokoju poczytać książkę, przygotować i niespiesznie zjeść posiłek, zdrzemnąć się. Masz prawo odpoczywając z rodziną i przyjaciółmi uprzedzić ich, że chcesz spędzić czas inaczej. Możesz mieć swój plan, możesz także wycofać się z danych aktywności, jeśli czujesz się zmęczona i przebodźcowana.
- planując urlop, weź pod uwagę wydatki, ceny biletów komunikacyjnych i opłaty na miejscu. Jeśli miejsce, w którym spędzasz wakacje Ci nie odpowiada, możesz je zmienić lub wrócić wcześniej. Warto zapewnić sobie ten komfort, zamiast znosić niedogodności i funkcjonować w ciągłym napięciu.
- nawet jeśli aktywne spędzanie wolnego czasu przynosi Ci dużo zadowolenia, pamiętaj, żeby zapewnić sobie „spokojny czas” na przemyślenia i wyciszenie po całym dniu. Czasem potrzebujemy do tego zwykłych rutynowych czynności, a czasem wystarczy pobyć w ciszy, zamknąć oczy i pozwolić sobie na odpoczynek.
1 Elaine N. Aron, „Wysoko wrażliwi jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza.”