Asertywność polega na komunikowaniu swoich potrzeb, poglądów i uczuć w sposób jasny i bezpośredni. Wiele osób ma z tym problem, jednak pamiętaj, że nie ma nic złego w stawianiu siebie na pierwszym miejscu. Szczególnie, gdy twoje otoczenie ucieka się do nacisków i manipulacji, by wywołać w tobie poczucie winy i przekonać cię do czegoś, na co nie masz ochoty.
JAK NAUCZYĆ SIĘ ODMAWIAĆ?
Odmawianie bywa trudne, szczególnie gdy obawiasz się reakcji innych ludzi, ale masz prawo wyznaczyć granicę, która będzie cię chronić przed wykorzystaniem przez innych. Nie ma to nic wspólnego z brakiem szacunku do drugiej osoby.
Jeśli nie chcesz czegoś zrobić, wyjaśnij, dlaczego, aby druga osoba zrozumiała, że twoja odmowa nie jest związana z nią samą, a jedynie z twoimi potrzebami i wartościami. Odmawiaj uprzejmie, ale stanowczo, szczególnie gdy odczuwasz presję. Jeśli jesteś w stanie, zaproponuj alternatywę.
JAK ĆWICZYĆ ASERTYWNOŚĆ?
Pamiętaj, że odmawianie nie jest złe, ani niegrzeczne. Wszyscy mamy swoje granice, które powinny być szanowane. Asertywność to umiejętność, którą można ćwiczyć i rozwijać.
Według Marshala Rosenberga, twórcy Porozumienia bez Przemocy (PbP) za każdym twoim „nie” na czyjąś prośbę stoi „tak” dla twojej ważnej potrzeby. Jak o tym powiesz zwiększasz swoje szanse na budowanie zrozumienia i szukanie innych strategii. Ważne jest, abyś rozpoznał, czy twoje „nie” jest do zadania samego w sobie (proszę pomóż mi w tym raporcie – pytanie czy to potrafię?), do czasu, w którym masz coś zrobić (spójrz teraz na ten raport proszę, bo mam 10 minut na jego wysłanie pytanie czy teraz mogę), czy to osoby, która cię prosi (pytanie jaką mam z tobą relację?).
Jeśli boisz się odmawiać, zacznij od uświadomienia sobie swoich potrzeb. Zrozum, czego chcesz, a czego nie. Następnie przemyśl możliwe odpowiedzi na prośby, co lepiej przygotuje cię na sytuacje, w których będzie konieczna twoja odmowa. Staraj się koncentrować na zrozumieniu sowich potrzeb. Zamiast myśleć o tym, jak będzie się czuł ktoś, komu odmówisz, skup się na tym, że odmowa pomaga ci osiągnąć twoje cele i chroni cię przed przeciążeniem. Pozytywne nastawienie wzmocni twoją pewność siebie.
5 KROKÓW DO LEPSZEJ ASERTYWNOŚCI
Podsumowując, oto 5 kroków, które pomogą Ci być bardziej asertywnym.
- Zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz i co jest dla Ciebie ważne.
- Unikaj dyplomatycznych odpowiedzi. Komunikuj jasno i bezpośrednio, gdy nie masz na coś ochoty.
- Szanuj siebie i innych. Pamiętaj, że każdy ma prawo stawiać własne granice.
- Wyrażaj swoje myśli kulturalnie i z szacunkiem, bez atakowania innych.
- Ćwicz asertywność poprzez praktykowanie jej w różnych sytuacjach życiowych.
Dzięki temu nauczysz się, jak nie ulegać presji społecznej mówiąc „tak”, gdy czujesz, że powinieneś powiedzieć „nie”.