Dziecko wywraca świat świeżo upieczonych rodziców do góry nogami – co do tego nie ma wątpliwości. Rozumieją to zwłaszcza młode mamy: burza hormonów, nieprzespane noce, nauka karmienia i ciągłe zastanawianie się, czy na pewno opiekują się dzieckiem jak należy. Jak przy tym pozostać kobietą spełnioną zawodowo? Brzmi jak mission impossible.
Więcej niż co dziesiąta pracująca mama małego dziecka wskazała, że powodem szukania nowej pracy była utrata poprzedniej. Co prawda, kobieta zatrudniona na umowę o pracę nie może zostać zwolniona w czasie urlopu macierzyńskiego, ale można zwolnić ją tuż po jego zakończeniu. Jeśli jest zatrudniona na czas określony, pracodawca może umowy nie przedłużyć. Kobieta w ciąży również jest chroniona przed zwolnieniem, ale i tu pracodawca może znaleźć kruczek prawny. W takich sytuacjach warto skorzystać z darmowych porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy.
Częstym problemem mam jest przepracowanie. Wciąż pokutuje przekonanie, że opieka nad dzieckiem jest domeną kobiet. Badania wykazały, że gdy oboje rodziców pracuje poza domem, ojcowie nieco chętniej zwiększają swój udział w opiece nad dzieckiem. Ale kiedy oboje partnerzy pracują zdalnie, to kobieta częściej przejmuje taką inicjatywę.
A co może zrobić pracodawca, aby ułatwić życie mam? Wsparcie może mieć wiele form: pozostawianie prawa do premii w czasie zwolnienia lekarskiego, możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin, zdalnie bądź hybrydowo, dostępność przyzakładowego żłobka lub przedszkola, dodatkowy pakiet opieki medycznej, rodzinne wydarzenia integracyjne takie jak Mikołajki czy Dzień Dziecka, zachęcanie ojców do korzystania z urlopu wychowawczego, lub dodatkowe dni urlopu ojcowskiego. Te i wiele innych proponuje w swoim raporcie fundacja Mamo Pracuj.
Na szczęście polskie prawo pracy staje się przyjaźniejsze pracującym rodzicom. W kwietniu 2023 okres urlopu macierzyńskiego zwiększono z 32 do 41 tygodni. Co prawda, urlop ojcowski to zaledwie 2 tygodnie do wykorzystania w ciągu 12 miesięcy od narodzin, ale możliwe jest przeniesienie części urlopu macierzyńskiego na ojca. Wypadamy więc nienajgorszej na tle innych krajów europejskich.
Warto dodać, że jako mamy zapominamy, że nie mamy supermocy. Wcale nie musimy radzić sobie z wszystkim same. Nie bójmy się prosić o pomoc partnera, rodzinę czy pracodawcę. Nie warto czekać na wypalenie.
Źródła:
- Matka Polka pracowniczka – jak wygląda jej życie? (pracuj.pl)
- Zmiany w prawie pracy w 2023 roku | Biznes.gov.pl – Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiebiorcy