Z czym kojarzy Ci się praca zdalna? W ostatnich latach stała się bardzo pożądaną formą organizacji pracy — wg badań, pracownicy zdalni są bardziej zadowoleni, zaangażowani i produktywni niż osoby, które swoje obowiązki zawodowe realizują w biurze. Ale czy to, że możemy pracować z domu, oznacza, że powinniśmy to robić? Naukowcy mają wątpliwości.
- Firmy rezygnują z pracy zdalnej
Coraz więcej firm decyduje się na powrót pracowników do biur. Nie dotyczy to tylko „gigantów”, takich jak Amazon czy Disney. Pomimo że możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej jest aktualnie jednym z głównych atutów zatrudnienia — naukowcy zauważają coraz więcej wad takiego rozwiązania.
- Jak praca zdalna wpływa na psychikę pracowników?
U osób pracujących zdalnie lub hybrydowo, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów lękowych i depresyjnych niż u osób wykonujących swoją pracę w biurze — wynika z raportu Integrated Benefits Institute (IBI).
- Z jakimi problemami mierzą się osoby pracujące w domu?
Wielu pracowników zdalnych doświadcza pozornie niekończącego się dnia
pracy. Linia dzieląca ich życie prywatne i zawodowe zatarła się, gdy obie te sfery zaczęły być realizowane w jednym miejscu — w domu. 27% osób badanych twierdzi, że ma problem z pogodzeniem obowiązków zawodowych i rodzinnych. Ponadto coraz częściej dotyczy ich przeciążenie cyfrowe oraz zjawisko zoom fatigue.
- Zoom fatigue — co to jest?
”Zmęczenie Zoomem” to rodzaj wypalenia związanego z nadużywaniem wirtualnych platform komunikacyjnych (Google Meets, Teams, Zoom etc.), które prowadzi do dyskomfortu i znacznie obniża jakość życia.
- Jak sobie radzić z podziałem praca/dom?
Aby zachować life-work balance i zminimalizować negatywne skutki pracy zdalnej, warto zadać sobie kilka prostych pytań:
- Czy robię sobie przerwy w pracy, w trakcie których wstaję od ekranu?
- Czy mam przestrzeń przeznaczoną do pracy, w której mogę „zostawić” swoje obowiązki zawodowe?
- Czy zapewniam sobie regularny cyfrowy detoks?
- Czy zażywam odpowiedniej ilości ruchu (również w trakcie pracy)?
- Czy pielęgnuję relacje z innymi ludźmi "offline"?
Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś przecząco — warto przyjrzeć się temu obszarowi i wprowadzić zmiany. To nie tylko kwestia utrzymania produktywności i satysfakcji z pracy, ale też zadbanie o lepsze zdrowie i samopoczucie na co dzień.
Wielu osobom wydaje się, że praca zdalna lub hybrydowa to idealne rozwiązanie — dające większe poczucie niezależności czy elastyczność. Warto być świadomym tego, z czym się wiąże — koszty takiej pracy dla niektórych mogą być większe, niż potencjalne zyski.
Bibliografia:
- Integrated Benefits Institute (IBI). (2023). Remote and Hybrid Work Associated with Higher Rates of Anxiety and Depression, According to Integrated Benefits Institute Analysis. IBI News.
- C. R. Wolf. (2020). Virtual platforms are helpful tools but can add to our stress. Psychology Today.