W Polsce, jak i w wielu innych krajach, macierzyństwo wciąż jest postrzegane jako naturalny etap w życiu kobiety. Te kobiety, które nie zdecydowały się na posiadanie dzieci często (i nie tylko ze strony rodziny) doświadczają ostracyzmu, krytyki i presji. Czy wiecie, jakie mity najczęściej są powtarzane w naszym kraju i przez które kobiety, nie będące matkami z wyboru postrzegane są w społeczeństwie gorzej niż te posiadające dzieci?
3 największe mity o bezdzietnych kobietach:
- Celem kobiety jest posiadanie dziecka i tylko dzięki temu kobieta może czuć się spełniona.
Jest to krzywdzące zarówno dla niepłodnych kobiet, które pragną mieć dziecko; jak i dla tych, które zdecydowały się na bezdzietność i ustalają swoje życiowe priorytety według własnych wartości i potrzeb. Macierzyństwo nie jest jedyną drogą do szczęśliwego, spełnionego życia.
Według badań, osoby, które nie posiadają dziecka, są postrzegane jako mniej spełnione w życiu, jednocześnie okazuje się, że to właśnie bezdzietne, niezamężne kobiety są najszczęśliwszymi osobami w populacji!
- Kobieta bez dziecka jest bezwartościowa.
Kulturowe i społeczne oczekiwania, podsycane krzywdzącymi wypowiedziami polityków, sprawiają, że bezdzietne kobiety stają się grupą marginalizowaną w Polsce. Wciąż wiele osób za jedyną wartość kobiety uznaje to, że jest w stanie wydać na świat potomstwo.
Kobiety pozbawione są też prawa do samodzielnego podejmowania decyzji rozrodczych, przy założeniu, że “Kobieta jest istotą pośrednią, jeśli chodzi o wagę, wzrost i sposób myślenia, między mężczyzną a dzieckiem”.
- Bezdzietna kobieta to niedojrzała egoistka.
Wpływ ideału matki na postrzeganie bezdzietnych kobiet jest bardzo silny. Matka-Polka poświęca swoje życie dla dziecka. Jej sensem istnienia jest macierzyństwo, dbanie o dom i męża. Kobieta, która z tego rezygnuje lub z różnych przyczyn nie może mieć dzieci, zaprzecza tej koncepcji – jest wić postrzegana jako egoistka lub niedojrzała do tej decyzji i “jeszcze jej się zmieni”.
Presja na posiadanie dziecka
Rodzice nie mogą się doczekać wnuka, a ciotka przy każdej okazji opowiada o tym, że w tym wieku wychowywała już trzecie dziecko. Ekonomiści i socjologowie krzyczą o niżu demograficznym, a politycy zarzucają Ci, że po prostu… “walisz w szyję” .
Z każdej strony, kobiety bez dzieci mogą otrzymać przekaz o tym, że ich życie jest niepełne, a one – są niewystarczające. Nieustannie są zmuszane do tłumaczenia swojej decyzji lub sytuacji, przez którą nie mogą zostać matkami. Niejednokrotnie rezygnują z siebie i ulegają tej presji.
Kobiety bezdzietne w Polsce muszą zmagać się z różnego rodzaju naciskami i presją na posiadanie dziecka. Każda kobieta ma prawo do wyboru i decydowania o swoim życiu; i każdej, niezależnie od tego, jaką drogę dla siebie wybierze – należy się szacunek.