Cicha noc, święta noc… Rodzinny stół w blasku świec, radosne świętowanie w gronie najbliższych, wspaniałe prezenty, błogi odpoczynek od codziennej gonitwy i ta cała magia świąt. Takich sobie życzymy: spokojnych. Tymczasem w styczniu najwięcej osób poszukuje pomocy psychologa. Jak to możliwe?
Z jednej strony nasze świąteczne oczekiwania kreują sentymentalne wspomnienia i obrazki z reklam — w 2021 roku co trzeciemu z nas marzyły się białe święta, a 27% osób tęskniło za świętami w dużym rodzinnym gronie. Bardzo ważne są dla nas tradycje: spotkania przy stole, ubieranie choinki, wręczanie prezentów. I o ile na śnieg nie mamy wpływu, to na idealną oprawę świątecznych spotkań już ciężko pracujemy. Z drugiej strony aż 73% osób stresuje się świętami. 43% czuje, że cały ciężar przygotowań spoczywa na nich, a 30% obawia się, że nie zdąży ze wszystkim. Męczą ich zakupy w zatłoczonych sklepach i trudny wybór świątecznych prezentów. Aż 50% twierdzi, że wręczanie prezentów ich stresuje. W dobie rekordowej inflacji obracamy w dłoni każdy wydawany przez nas pieniądz. W pracy nie zwalniamy tempa: gonią nas terminy, zamknięcia okresu rozliczeniowego i wymagający klienci.
Co gorsza, 39% z nas wierzy, że w święta, pomimo towarzyszących nam frustracji, musimy nad sobą panować. Takie przemęczenie to nie żarty. Według dr Ellen Braaten, autorki bloga On the Brain, multitasking nadmiernie stymuluje naszą korę przedczołową. Na dłuższą metę może to skutkować pogorszeniem pamięci, wstrzymaniem produkcji nowych komórek mózgowych i obumieraniem tych już istniejących. Odpoczynek jest więc kluczowy. Przygotowania to dopiero początek. 24% badanych wskazało, że obawiają się niewygodnych pytań przy świątecznym stole, a 20% wspomniało, że kłopotliwe są rozmowy o polityce.
Według 27% osób, podczas świąt stajemy się bardziej kłótliwi. I nic w tym dziwnego, jeżeli nie znajdujemy ujścia dla naszych frustracji i czujemy się sami ze swoimi problemami. Wiele z nich zaczyna się w naszych głowach, a to dobra wiadomość, bo mamy na nie wpływ. Jeśli obawiamy się nadmiernych wydatków, możemy zawczasu zrezygnować z kosztownych prezentów i zaplanować skromniejszą Wigilię. Jeśli przytłaczają nas przygotowania, warto sięgnąć po pomoc bliskich i wspólnie ustalić podział obowiązków. Jeżeli praca nas wykańcza, możemy komunikować pracodawcy, ile zadań realnie możemy wykonać. Dzięki jasnej komunikacji i zaakceptowaniu pewnych niedoskonałości zadbamy o siebie samych i innych, a święta staną się znośniejsze, a może i lepsze.
Źródła:
Aż 73% Polaków stresuje się świętami. Wyniki badania – infoWire.pl
Holidays Can Be Stressful. They Don’t Have to Stress Out Your Team. (hbr.org)
Za jakimi Świętami Bożego Narodzenia tęsknią Polacy? Wyniki badania – infoWire.pl