„Praca drugim domem”, „złość piękności szkodzi”, „mądry głupiemu ustępuje”. Co czujesz, czytając te mądrości? Mnie zapala się czerwona lampka z napisem „toksyczne miejsce pracy”. Porozmawiajmy o stawianiu granic w przestrzeni zawodowej.
Prawo gwarantuje nam: przejrzystość zatrudnienia, godziwe i terminowe wynagrodzenie, równe traktowanie, wypoczynek, tzw. work-life balance oraz bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Nie mieści nam się w głowie jawna dyskryminacja kobiet czy delegowanie managera do parzenia kawy prezesowi. Nie zawsze jednak mamy do czynienia z łatwym do udowodnienia mobbingiem, a wg statystyk PIP z 2021, pracownik rzadko wygrywa sprawy sądowe o odszkodowania.
Współczesne niewolnictwo kojarzy się z handlem ludźmi, ale to także nadmierne obciążanie pracą, opóźnianie wypłaty czy zastraszanie.
Jak stawiać granice i walczyć o swoje prawa?
Nie przemilczaj. Jeśli czujesz, że podział obowiązków w Twoim zespole jest niesprawiedliwy, mów o tym. Gdy przełożony kolejny dzień z rzędu lub bez uprzedzenia prosi cię o przepracowanie nadgodzin, nie ukrywaj złości potulnym uśmiechem. Odważ się powiedzieć: „czuję się nadmiernie obciążona pracą, czy mogłabym prosić o pomoc z zadaniem X?” lub „dzisiaj jeszcze zostanę, ale na przyszłość proszę o uprzedzanie mnie choć dzień wcześniej o takiej konieczności”. Nie zostawiaj miejsca na domysły.
Dbaj o swój czas wolny. Jeśli Twoja umowa nie wymaga od Ciebie dostępności poza godzinami pracy, wyłącz służbowy telefon i nie odbieraj połączeń, które mogą dotyczyć pracy. Stosuj tę zasadę także do służbowych maili. Uprzedź swoich współpracowników i przełożonego, że na takie wiadomości odpowiesz w godzinach pracy. Obawiasz się, że współpracownicy nie będą cię lubić, gdy im odmówisz pomocy? Zgadzanie się na wszystko to błędne koło: zamiast szacunku, zyskasz w ich oczach obraz osoby „bezproblemowej”; uznają Twoje poświęcenie za coś normalnego, gdy Ty w milczeniu będziesz się wypalać. To Twoja odmowa sprawi, że twoja pomoc będzie zauważona i doceniona. Trzymaj się ustalonego podziału obowiązków, a wszystko ponadto traktuj jako wyraz Twojej dobrej woli.
Pamiętaj, że Twoje zdrowie (także psychiczne) jest najważniejsze. Korzystaj z przysługującego Ci urlopu i przerw w pracy, w czasie wolnym rozwijaj swoje zainteresowania i pasje, pielęgnuj osobiste relacje. Praca to tylko jeden z wielu aspektów twojego życia.
Źródła:
- How to Set Boundaries at Work Instead of 'Quiet Quitting' | TIME
- Stawianie granic – przykłady. Jak stawiać granice w pracy? (zwierciadlo.pl)
- Prawa pracownicze w Polsce (zslchrobry.lezajsk.pl)
- Work-life balance w Kodeksie pracy – Infor.pl
- Mobbing w miejscu pracy – Konwencja MOP i polskie prawo
- Współczesne niewolnictwo: Polska niechlubnym liderem Europy – GazetaPrawna.pl