Święta Bożego Narodzenia to okres w roku powszechnie uważany za czas radości, miłości i wspólnego spędzania czasu z bliskimi. Jednak dla wielu osób może to być okres samotności i emocjonalnych trudności. Według CBOS co czwarty Polak po 60. roku życia to wdowa lub wdowiec. Wśród seniorów nasila się zjawisko singularyzacji, czyli życia w pojedynkę. Najczęściej jego przyczyną jest śmierć małżonka. Sam COVID w 2021 roku w Polsce spowodował śmierć ponad 50 tys. mężczyzn i 42 tys. kobiet. Joanna straciła wtedy męża — zmarł w szpitalu na niewydolność oddechową. Beata w zeszłym roku. zdecydowała się na rozwód — pandemia i izolacja uświadomiły jej, że nie jest szczęśliwa w obecnym związku. To będą jej pierwsze święta bez męża. Monika właśnie dowiedziała się, że mąż miał romans w pracy. Mieszka sama i nie ma bliższej rodziny.
Nie tylko śmierć partnera(-ki), ale także rozstania, rozwody i konflikty rodzinne sprawiają, że zbliżające się święta będą dla niektórych wyjątkowo trudne. W tym artykule omówimy, jak skonfrontować się z uczuciem samotności i jakie kroki można podjąć, aby święta Bożego Narodzenia były okazją do osobistego rozwoju i tworzenia znaczących relacji.
Akceptacja i aktywność
Joanna przepłakała kilka tygodni, tęskniła za mężem, z którym spędziła 40 lat. Po dwóch latach po śmierci męża uważa, że uratowała ją rodzina, dzięki której wsparciu łagodnie przeszła przez wszystkie etapy żałoby. Monika przez kilka miesięcy próbowała normalnie funkcjonować, chodziła do pracy, udawała przez koleżankami, że rozstanie nie ma na nią wpływu. Po pół roku przeszła załamanie i zdecydowała się na psychoterapię.
Pierwszym krokiem w dochodzeniu do siebie w każdej trudnej sytuacji jest zaakceptowanie własnych uczuć. To naturalne, że czasem czujemy się osamotnieni, nawet w tłumie. Nie odbierajmy sobie prawa do odczuwania samotności.
Mimo że często nie mamy ochoty wychodzić z domu ani z nikim się spotykać, warto planować aktywności. Joannie po śmierci męża pomogły dwie dorosłe córki. Jedna wprowadziła się na kilka tygodni, aby być ze swoją mamą, druga regularnie ją odwiedzała. Pomogły także odwiedziny wnuków i spotkania z sąsiadkami. Starajmy się zaplanować aktywności, takie jak spotkanie z przyjaciółmi, wolontariat, czy udział w wydarzeniach społecznych — przebywanie wśród ludzi pomoże nam radzić sobie z poczuciem osamotnienia.
Wsparcie bliskich i profesjonalne
Nic nie zastąpi rozmów z bliskimi o naszych uczuciach. Niech wiedzą, że czujemy się samotni. Czasem rozmowa z kimś, kto nas rozumie, może pomóc. Jeśli relacje z rodziną lub przyjaciółmi są skomplikowane warto podjąć kroki w kierunku ich naprawy lub poradzenia sobie z trudnymi uczuciami. Psychoterapia może być pomocna w obu przypadkach, pomaga zrozumieć źródła samotności i rozwijać strategie radzenia sobie. Monika z powodu wielu silnych emocji, problemów ze snem i koncentracją skorzystała z pomocy terapeuty. To był dobry krok, ponieważ nie mogła liczyć na wsparcie bliskich.
Realistyczne oczekiwania
Beata żałowała, że nie będzie miała świąt, takich, do jakich była przyzwyczajona. Jednak zdecydowała się zrobić to, na co miała ochotę już od lat — kupiła bilety lotnicze i święta spędzi na gorącej plaży. Przestała się bić z myślami, czy tak wypada, czy nie powinna odwiedzić rodziny. Zdecydowała jednak, że to jej czas i jej marzenia.
Unikajmy idealizowania świąt i spędzania ich w sposób, do którego zmuszają nas oczekiwania rodziny. Pomyśl, na co masz ochotę w tym momencie? Może masz jakieś marzenie, które do tej pory leżało odłożone i czekało na lepszy moment?
Działania w biznesie
Zauważyłeś (-łaś), że Twój współpracownik lub pracownik przechodzi trudny okres? Problemy Moniki zauważyła jej managerka — do tej pory sumienna i punktualna pracownica była przybita i rozkojarzona. Managerka zachęciła ją do rozmowy, wsparła emocjonalnie oraz pomogła znaleźć profesjonalną pomoc psychologiczną. Zgodziła się także na dwutygodniowy urlop i zapewniła, że razem z zespołem czekają na jej powrót.
Samotność w okresie świąt to wyzwanie, które można pokonać. Kluczem jest akceptacja własnych uczuć, otwarcie się na wsparcie innych i działania skierowane na poprawę samopoczucia. Przy wsparciu bliskich i ewentualnie profesjonalisty, możemy łatwiej przejść przez ten trudny okres.